Godziny otwarcia:

Pn-Pt: 9:00-17:00

Sob: 9:00-14:00

Co zrobić gdy nie działa touchpad w laptopie – dlaczego touchpad przestał działać?

Laptopy od momentu pojawienia się na rynku pierwszych modeli bardzo szybko zyskiwały popularność. Możliwość korzystania ze swojego komputera w dowolnym miejscu na świecie była i wciąż jest dla wielu osób bardzo przekonywająca. Mimo wszystkich swoich zalet, notebooki nie są jednak idealne. Wciąż są bowiem urządzeniami elektronicznymi w dodatku uzupełnionymi o liczne elementy z tworzywa i ruchome części – wszystko to może ulec uszkodzeniom lub awariom. Jednym z ważniejszych komponentów laptopa jest oczywiście urządzenie sterujące – czyli gładzik profesjonalnie zwany touchpadem. W przypadku komputerów przenośnych pełni on funkcję myszy. Zbudowany jest z płytki dotykowej, reagującej na kontakt z ludzką skórą, a także z przycisków – 2 lub 3 w zależności od komputera. Jest to element dosyć mocno wyeksploatowany i w dodatku mocno narażony na wypadki w postaci zalania lub uderzenia ze względu na swoje położenie. Na forach internetowych wręcz roi się od pytań “czemu nie działa mi touchpad w laptopie?” lub “dlaczego touchpad nie działa”.

Touchpad przestał działać – jakie mogą być przyczyny tego problemu?

Touchpady to wbrew pozorom dosyć delikatne urządzenia, jednak użytkowane zgodnie z przeznaczeniem potrafią wytrzymać naprawdę długo. Nie oznacza to jednak, że dobrze traktowane, są niezniszczalne. Przyczyn tego typu awarii może być naprawdę mnóstwo. Poniżej przedstawimy sobie kilka z nich.

Pierwszym powodem dysfunkcji touchpada w laptopie zazwyczaj jest po prostu brud. Jeżeli zdarza Ci się spożywać posiłki palcami przed komputerem i dotykać nimi gładzika w tym samym czasie, powodujesz, że drobinki jedzenia dostają się w jego okolice, co może w przyszłości spowodować zwarcie na linii lub problem ze stykiem płytki dotykowej w odpowiednim miejscu.

Równie częstym powodem, który wymieniany jest zazwyczaj razem z pytaniem dlaczego touchpad nie działa, jest po prostu eksploatacja. Gładziki się zużywają i po jakimś czasie ścierają się z nich warstwy ochronne, co zresztą wyraźnie widać i czuć pod palcami. W Wyniku tego ścierania może właśnie dochodzić do tego, że touchpad przestanie rejestrować wykonywane na nim ruchy.

Kolejną sytuacją, która może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie Twojego touchpada, są wszelkiego rodzaju upadki urządzenia z wysokości. Każde takie uderzenie może bowiem wpływać na stan znajdujących się w środku niewielkich komponentów, które po jakimś czasie mogą ulegać pęknięciom czy przerwaniom, co z kolei może doprowadzić do częściowej lub całkowitej dysfunkcji gładzika.

Równie często co upadek, odpowiedzią na pytanie “czemu touchpad nie działa?” jest oczywiście zalanie. Elektronika wszelkiego rodzaju nie za bardzo przepada za kontaktem z wszelkimi cieczami i wielokrotnie zostało to już udowodnione. Uszkodzenia gładzika mogą więc być efektem polania jego okolic wodą lub innym płynem. Ciecz dostaje się wtedy pod płytkę dotykową lub powoduje zwarcie jej kontrolera i nieszczęście gotowe.

Co zrobić, gdy nie działa touchpad w laptopie?

W przypadku touchpada, który odmawia użytkownikowi posłuszeństwa, możliwości jest kilka. Pierwsza z nich jest oczywiście naprawa, szczególnie wtedy, kiedy touchpad został fizycznie uszkodzony lub zalany. Nie należy w żadnym wypadku próbować naprawiać takiego urządzenia na własną rękę, ponieważ można szybko pogorszyć sprawę. Trzeba jak najszybciej udać się do serwisu i oddać sprzęt w ręce specjalistów. Innym, nieco mniej wygodnym rozwiązaniem, które ponadto sprawdzi się tylko wtedy, kiedy uszkodzenie nie wynika z upadku, uderzenia czy zalania, a awaria ograniczona jest wyłącznie do touchpada, jest po prostu wpięcie zewnętrznej myszy. Stanowi to co prawda niewielkie ograniczenie mobilności i dla niektórych używanie myszy z laptopem jest po prostu nie do zniesienia, aczkolwiek jeśli nie ma się innego wyboru, to istnieje takie “koło ratunkowe”.

Aby uniknąć awarii touchpada, trzeba dbać o jego czystość, nie stawiać szklanek ani otwartych napojów zbyt blisko i postawić urządzenie na stabilnym podłożu, z którego na pewno nie spadnie.