Jak odblokować iPhone nie znając kodu? Zapomniałeś kodu do iPhone?

Urządzenia marki Apple od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Wprowadzona niemal piętnaście lat temu linia smartfonów o nazwie iPhone podbiła serca milionów użytkowników na całym świecie, szturmem wkraczając na nowe rynki i wpisując się na stałe w popkulturę. Niewielu jest dziś ludzi na świecie, którzy nie słyszeli nigdy o gigancie z Cupertino, co tylko potwierdza rozpoznawalność firmy.

Zabezpieczenia Apple – czy da się je złamać?

Jedną z cech urządzeń z logo nadgryzionego jabłka, którą chwalą użytkownicy, jest bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Jeszcze zanim do sprzedaży trafiły pierwsze modele iPhone, marka dbała o to, by urządzenia, które oferuje, były zabezpieczone na wielu poziomach, a więc nie tylko zwyczajnym hasłem do konta, ale także różnymi blokadami, które uniemożliwiają instalację szkodliwego oprogramowania czy otwieranie plików przez niepowołane do tego osoby. Z iPhone nie mogło być więc inaczej. W pierwszych wydaniach iOS można było zabezpieczyć dostęp do urządzenia za pomocą hasła, i ta funkcja pozostała z nami do dziś. W kolejnych edycjach zabezpieczenia usprawniano, a także dodawano zupełnie nowe rozwiązania. W 2013 roku w modelu 5S po raz pierwszy zastosowano innowacyjne Touch ID, czyli czytnik linii papilarnych wbudowany w przycisk “Początek”, a wraz z premierą modelu X, Apple wprowadziło możliwość odblokowania telefonu korzystającą z systemu rozpoznawania twarzy, którą nazwano Face ID.

Mimo wprowadzenia nowych zabezpieczeń i tak najczęściej wybieraną i wciąż podstawową formą blokady pozostaje hasło wpisywane za pomocą ekranu dotykowego.

Czasem zdarza się, że z jakiegoś powodu tracimy dostęp do hasła do swojego telefonu. Nie raz zdarzało nam się słyszeć od klientów pytanie: “zapomniałem kod do iPhone, czy da się coś z tym zrobić?”. W kolejnym akapicie można znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Jak odblokować iPhone bez kodu?

W poprzedniej części artykułu wskazaliśmy, jak mocne są zabezpieczenia marki Apple. Nie wróży to zatem nic dobrego i macie rację, ponieważ odblokowanie iPhone bez znajomości kodu jest dziś niemożliwe. Wynika to z formy i siły zabezpieczenia podstawowego, czyli hasła. System iOS został zaprojektowany tak, aby zapewnić użytkownikowi minimalną funkcjonalność – z zablokowanego telefonu możemy zadzwonić pod numery alarmowe, a także uzyskać dostęp do aparatu i wykonanych przed chwilą zdjęć, jednak nic poza tym. Jeżeli więc zapomnimy kod do iPhone i nie ma najmniejszych szans, abyśmy go sobie przypomnieli, to jedynym wyjściem z sytuacji, jeżeli nadal chcemy korzystać z urządzenia, jest odtworzenie go przez iTunes lub iCloud.

Jeżeli często synchronizujemy swoje urządzenie z komputerem i mamy zapisaną na nim kopię zapasową danych, to nie będzie to dla nas wielkim problemem. Jedyne co utracimy, to nieco czasu potrzebne do odtworzenia iPhone’a z kopii zapasowej.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, jeżeli nie posiadamy żadnej kopii naszych danych. W takim przypadku, jeżeli stracimy możliwość odblokowania iPhone, jednocześnie tracimy też zapisane na nim dane. Wynika to z faktu, że bez podania hasła nie ma możliwości odblokowania smartfona i dostania się do jego zawartości, a żeby zdjąć blokadę, urządzenie musi zostać wymazane i przywrócone do ustawień fabrycznych. Aby wykonać odtwarzanie przez iTunes, musisz wprowadzić smartfon w tryb DFU (program pokaże Ci instrukcję jak to zrobić). Nie martw się jeżeli na ekranie iPhone po rozpoczęciu odtwarzania systemu nic nie będzie się wyświetlać – to całkowicie normalne. Po reinstalacji możesz skonfigurować swojego iPhone’a i nadać mu nowy kod dostępu.

Warto więc zadbać o to, aby nie zapomnieć swojego kodu odblokowującego, albo zapisać go w specjalnym “portfelu” lub “pęku” kluczy na innym urządzeniu, co pozwala nam na odzyskanie dostępu bez usuwania zawartości telefonu.

Jeżeli więc szukasz odpowiedzi na pytanie “zapomniałem kodu do iPhone 5 (lub jakiegokolwiek innego) – co robić?”, to musimy Cię zmartwić. Poza wymienionymi w tym artykule metodami nie istnieje żaden inny skuteczny sposób, dzięki któremu możemy odzyskać dostęp do swojego telefonu.